YAZILIM

3E

 PROMİMARLIK

CAD Ne demek?

Spread the love

CAD ne demek? Kullanım alanları nedir?

CAD ne demek? CAD Computer Aided Design kelimesinin İngilizce kısaltmasıdır.

cad ne demek, cad

Bilgisayar destekli tasarım (CAD), bir tasarımın oluşturulmasına, değiştirilmesine, analizine veya optimizasyonuna yardımcı olmak için bilgisayarların (veya iş istasyonlarının) kullanılmasıdır. CAD yazılımı, tasarımcının verimliliğini artırmak, tasarımın kalitesini iyileştirmek, dokümantasyon yoluyla iletişimi geliştirmek ve üretim için bir veri tabanı oluşturmak için kullanılır.

CAD Ne demek? Kullanım Alanlarına Göre Tanımları

CAD yazılımı aracılığıyla yapılan tasarımlar, patent başvurularında kullanıldığında ürünlerin ve buluşların korunmasına yardımcı olur. CAD çıktısı genellikle baskı, işleme veya diğer üretim işlemleri için elektronik dosyalar biçimindedir. CADD terimi (bilgisayar destekli tasarım ve çizim için) de kullanılmaktadır.

Elektronik sistemlerin tasarımında kullanımı elektronik tasarım otomasyonu (EDA) olarak bilinir. Mekanik tasarımda, bilgisayar yazılımı kullanılarak teknik bir çizim oluşturma sürecini içeren mekanik tasarım otomasyonu (MDA) veya bilgisayar destekli çizim (CAD) olarak bilinir.

Mekanik tasarım için CAD yazılımı, geleneksel çizim nesnelerini betimlemek için vektör tabanlı grafikler kullanır ya da tasarlanan nesnelerin genel görünümünü gösteren raster grafikler de üretebilir. Ancak, sadece şekillerden daha fazlasını içerir. Teknik ve mühendislik çizimlerinin manuel olarak hazırlanmasında olduğu gibi, CAD çıktısı, uygulamaya özel sözleşmelere göre malzemeler, işlemler, boyutlar ve toleranslar gibi bilgileri iletmelidir.

cad ne demek
CAD Ne demek?Makine ev Mekanik Tasarımlarında CAD

CAD, iki boyutlu (2D) uzayda eğriler ve şekiller tasarlamak için kullanılabilir; veya üç boyutlu (3B) uzayda eğriler, yüzeyler ve katılar.

CAD, otomotiv, yapısal tasarımlar, gemi yapımı ve havacılık endüstrileri, endüstriyel ve mimari tasarım, protezler ve daha pek çok uygulamada yaygın olarak kullanılan önemli bir endüstriyel sanattır. CAD, genellikle DCC dijital içerik oluşturma olarak adlandırılan filmlerde, reklamlarda ve teknik kılavuzlarda özel efektler için bilgisayar animasyonu üretmek için de yaygın olarak kullanılır. Bilgisayarların modern yaygınlığı ve gücü, parfüm şişelerinin ve şampuan dağıtıcılarının bile 1960’ların mühendisleri tarafından duyulmamış teknikler kullanılarak tasarlandığı anlamına gelir. Muazzam ekonomik önemi nedeniyle CAD, hesaplamalı geometri, bilgisayar grafikleri (hem donanım hem de yazılım) ve ayrık diferansiyel geometri araştırmaları için büyük bir itici güç olmuştur.

Özellikle nesne şekilleri için geometrik modellerin tasarımına bazen bilgisayar destekli geometrik tasarım (CAGD) denir.

CAD Programlarına Genel Bir bakış

cad ne demek?
CAD Ne demek? Tasarımlarında CAD

1960’ların ortalarından başlayarak, IBM Drafting System ile bilgisayar destekli tasarım sistemleri, yalnızca elektronik çizim ile manuel çizimi yeniden üretmekten daha fazla yetenek sağlamaya başladı, şirketlerin CAD’e geçmelerinin maliyet-faydası belirgin hale geldi.

CAD Programlarının Avantajları

cad ne demek, cad

CAD sistemlerinin (bkn cad programları nelerdir?) manuel çizime göre faydaları, günümüzde bilgisayar sistemlerinden sıklıkla kabul edilen yeteneklerdir; otomatik malzeme listesi oluşturma, entegre devrelerde otomatik yerleşim, parazit kontrolü ve diğerleri. Sonunda, CAD tasarımcıya mühendislik hesaplamaları yapma yeteneği sağladı. Bu geçiş sırasında, hesaplamalar hala ya elle ya da bilgisayar programlarını çalıştırabilen kişiler tarafından yapılıyordu.

CAD Programlarının Kullanım Alanları

CAD, teknik ressamların, tasarımcıların ve mühendislik rollerinin birleşmeye başladığı mühendislik endüstrisinde devrim niteliğinde bir değişiklikti. Departmanları birleştirdiği kadar departmanları ortadan kaldırmadı ve teknik ressamları, tasarımcıları ve mühendisleri yetkilendirdi. CAD, bilgisayarların endüstri üzerinde sahip olmaya başladığı yaygın etkiye bir örnektir.

Mevcut bilgisayar destekli tasarım yazılım paketleri, 2B vektör tabanlı çizim sistemlerinden 3B katı ve yüzey modelleyicilere kadar çeşitlilik gösterir. Modern CAD paketleri, aynı zamanda, tasarlanmış bir nesnenin, içten dışa bakıldığında bile, istenilen herhangi bir açıdan görüntülenmesine izin vererek, sıklıkla üç boyutlu döndürmelere izin verebilir. Bazı CAD yazılımları dinamik matematiksel modelleme yapabilir.

CAD teknolojisi, alet ve makinelerin tasarımında ve küçük konut tiplerinden (evler) en büyük ticari ve endüstriyel yapılara (hastaneler ve fabrikalar) kadar her türlü binanın çizimi ve tasarımında kullanılır.

cad ne demek
CAD Ne demek?

CAD esas olarak 3B modellerin ayrıntılı mühendisliği veya fiziksel bileşenlerin 2B çizimleri için kullanılır, ancak aynı zamanda kavramsal tasarım ve ürünlerin yerleşiminden, montajların mukavemet ve dinamik analizine ve bileşenlerin üretim yöntemlerinin tanımlanmasına kadar mühendislik süreci boyunca da kullanılır. Mücevher, mobilya, ev aletleri vb. nesneleri tasarlamak için de kullanılabilir.

Ayrıca, birçok CAD uygulaması artık mühendislerin ürün tasarımlarını daha iyi görselleştirebilmeleri için gelişmiş işleme ve animasyon yetenekleri sunar. 4D BIM, proje yönetimi için zaman veya programla ilgili bilgileri içeren bir tür sanal inşaat mühendisliği simülasyonudur.

CAD, daha düşük ürün geliştirme maliyetleri ve büyük ölçüde kısaltılmış tasarım döngüsü gibi faydalarıyla bilgisayar destekli teknolojiler kapsamında özellikle önemli bir teknoloji haline geldi. CAD, tasarımcıların işleri ekranda düzenleyip geliştirmelerini, çıktılarını almalarını ve gelecekteki düzenleme için kaydetmelerini sağlayarak çizimlerinde zaman tasarrufu sağlar.

Günümüzde CAD Programları

CAD yazılımları, mühendislerin ve mimarların kişisel bir bilgisayar sistemi üzerinde entegre bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) içinde mühendislik projelerini tasarlamasına, incelemesine ve yönetmesine olanak tanır.

Çoğu uygulama, sınır temsili (B-Rep) ve NURBS geometrisi ile katı modellemeyi destekler ve bunların çeşitli formatlarda yayınlanmasını sağlar. Geometrik modelleme çekirdeği, CAD uygulamalarına katı modelleme ve yüzey modelleme özellikleri sağlayan bir yazılım bileşenidir.

Pazar istatistiklerine göre, Autodesk, Dassault Systems, Allplan, Siemens PLM Software ve PTC’nin ticari yazılımları CAD endüstrisine hakimdir.

Kullanımı Popüler olan Bazı CAD programları

Ülkemizde ve Dünyada Kullanım amacına, Kullanıcı Alışkanlıklarına göre bir çok CAD programı bulunmaktadır. CAD programları günümüzde artık BIM ile birlikte anılmaktadır. Çoğu CAD yazılım firması artık “BIM” teknolojisi ile çalışmaktadır. Aşağıda günümüzde En çok tercih edilen CAD yazılımlarından bazıları yayınlanmıştır.

ALLPLAN YAZILIMI

ALLPLAN Mühendisler ve Mimarlar için BIM tabanlı çözümler sunmaktadır. Bina yapılarından, Alt yapı işlerine, tünellerden , köprü tasarımına(statik analizi dahil) Mühendisler ve Mimarlar için bir çok yapısal sektörde kullanılır.(bkn. Allplan Mühendislik Mimarlık Yazılımı)

Kullanım Alanları

CAD Ne demek ?
CAD Ne demek? Allplan
CAD Ne demek ?
CAD Ne demek? Allplan

Allplan Mimari tasarımdan, Mühendislik tasarımına kadar İnşaat için gerekli olan tüm tasarım süreçlerini kapsayan çok geniş bir yazılım yelpazesine sahiptir.

Bunları Kısaca Sıralayacak olursak;

 • ALLPLAN ARCHITECTURE(bkn Allplan Architecture): Mimarlar ve İç Mimarlar için BIM tabanlı mimarlık yazılımıdır. 3B tadrım imkanı veren Allplan Architecture, Türkçe Kullanımımetraj çıkarma özellikleri ile ön plan çıkmaktadır. Türkiye’ nin en çok tercih edilen Hakediş Yazılımı olan OSKA yazılımı ile direk entegrasyonu sayesinde Kaba işlere ait metrajları almaya olanak sağlayan tek yazılımdır.
 • ALLPLAN BRIDGE: Köprü tasarım firmaları tarafından Türkiye’de ki bir çok Köprü projesinin tasarımında kullanılan bir statik analiz ve çizim yapabilen bir yazılımdır.
 • ALLPLAN ENGINEERING: Allplan alt-yapı inşaatlarının tasarım sürecimde kullanılabilen bir yazılımdır. Özellikle Baraj inşaatlarının tasarımında projelendirilmesinde Türkiye’ nin önemli proje firmaları tarafından kullanılmaktadır.
 • ALLPLAN BUILDING ENGINNERING: Allplan, Bina türü yapıların kalıp planlarının hazırlanması, donatı detaylarının yapılması, metrajlarının çıkarılabilmesi için Yapısal tasarımcılar, İnşaat mühendisleri, Teknik Ressamlar tarafından kullanılmaktadır.
 • ALLPLAN PRECAST: Prekast üretcileri, Yapısal Tasarım mühendisleri için Prekast yapıların tasarımı ve donatı detaylandırması için tercih edilen bir yazılımdır.

INTERSOFT INTELLICAD

cad ne demek, cad

ArcadiaSoft firmasının AutoCAD yazılımına alternatif olarak geliştirdiği Intersoft IntelliCAD yazılımıdır. Ömür boyu lisanlı cad programı olarak kullanılabilen Intersoft Intellicad yazılımı(bkn Intersoft Intellicad 2022), uygun fiyatı ile ön plana çıkmaktadır.

Intersoft IntelliCAD yazılmın Temel Özellikleri

 • Dinamik koordinat girişinin yeni versiyonu ve dinamik giriş için bir kurulum penceresi.
 • Araç paletlerini düzenleme, blok paletleri oluşturma ve yeni bir blok düzenleyici.
 • Yinelenen seçim ve kopyaları silme (fazlalık).
 • Sistem Değişkeni Yöneticisi düzeyinden sistem değişkeni ayarlarını içe ve dışa aktarın.
 • 2.5’ten 2018’e (DWG, DXF) AutoCAD formatında çizimleri okuma ve kaydetme.
 • DWG 2018 yerel biçiminde çalışma.
 • Lisans dosyasının basit bir aktarımını kullanarak birden fazla bilgisayarda (tek lisans altında) çalışma imkanı.
 • Bir proje üzerinde çalışırken otomatik olarak hafızaya alınan ve kişiselleştirilmiş bir araç paleti oluşturan, en sık kullanılan komutların (Smart TOP 10) akıllı listesi.
 • DWT şablonlarını kullanma.
 • Hasarlı dosyaları düzeltme ve kontrol etme işlevi.
 • Program penceresi, çizimlerin art arda görüntülendiği sekmelere bölünmüştür.
 • Komut satırı ve giriş.
 • Katmanlar üzerinde çalışmak.
 • Proje yönetimi gezgini.
 • Kartezyen ve kutupsal koordinatlarda çalışma.
 • Yerleştirilebilir araç paletleri.
 • Express araçlarının özel araç çubuğu.
 • Kağıt alanında dikdörtgen olmayan bir görünüm penceresi oluşturma imkanı.
 • Lisp programlama dilinin yorumlayıcısı uygulandı.SDS ve IRX bindirmeleri yükleme imkanı.

3-ArCADia BIM Yazılımları

CAD ne demek?

Temelde Intersoft Intellicad yazıılmını kullanan ArCADia BIM (bkn ArCADia BIM yazılımları)yazılımları çeşitli eklentiler ile Mimarlık ve Mühendislik yazılımlarından oluşan BIM (bkn. BIM ne demek?) tabanlı bir yazılımdır.

Arcadia BIM programlarının geliştirilmesi Autodesk Revit yazılımına karşı bir alternatif olarak yapılmaktadır.

Arcadia BIM yazılımlarını kullanabilmek için Temel BIM yazılımını almanız gerekmektedir. Bu Temel BIM yazılımları ArCADia, ArCADia PLUS ve ArCADia LT olmak üzere 3 çeşittir.

ArCADia Temel Modüller

 • ArCADia
 • ArCADia Plus
 • ArCADia LT

ArCADia BIM yazılımlarını Mühendislik ve Mimarlık alanında Kullanabilmek için Temel yazılım olarak kullanılan yazılımlara ek modüller alamanız gerekmektedir.

TEMEL MODÜLLER İLE BİRLİKTE KULLANILABİLİR EK MODÜLLER

 • Mimarlık Modülleri
 • Elektrik Tesisatı Modülleri
 • Sıhhı Tesisat Modülleri
 • Dogalgaz Tesisatı Modülleri
 • Mühendisler için Donatı Detaylandırma Modülleri
 • ve bir çok ekstra Modül bulanmaktadır.

4-ELITECAD YAZILIMLARI

Bize Ulaşın
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram