YAZILIM

3E

 PROMİMARLIK

civilfem intro
 Fiyat Teklifi alın
Not: Türkiyede' ki Kullanıcılar için Özel Fiyat Teklifleri alın
civilfem
civilfem
CivilFEM Intro
Temel Özellikler
Analiz
Analiz Öncesi
Analiz Sonrası
Yapısal Bileşenler

CivilFEM Intro

CivilFEM Intro, CivilFEM yazılımlarının başlangıç seviyesindeki Programıdır.

CivilFEM Intro Temel doğrusal olmayan ve dinamiklerle deprem analizi gibi yapısal problemler üzerinde çalışan inşaat mühendisleri için özel olarak tasarlanmış CivilFEM, yapısal tasarım ve analiz sürecinin verimliliğini önemli ölçüde artırabilir, daha iyi çözümleri daha erken belirleyebilir ve yenilikçi inşaat süreçlerinin riskini azaltabilir. 

Anahtar etkinleştirme yetenekleri, tümü CivilFEM'de yerleşik olan uluslararası betonarme ve yapısal çelik standartlarına ve diğer inşaat mühendisliği standartlarına göre tasarım doğrulamasını içerir. 

Yük yolu geçmişi, sismik analiz için otomatik tepki spektrumu ve doğrusal olmayan zaman geçmişi analizi gibi özel inşaat mühendisliği yapısal analiz çıktıları tamamen desteklenir. 

Model oluşturma, CivilFEM'de bulunan malzeme ve sıcak haddelenmiş yapısal çelik bölümleri kütüphanesi nedeniyle oldukça verimlidir. Tüm malzeme özellikleri zamana bağlı olduğundan ve gerçek gerilim-gerinim diyagramlarının ve gelişmiş doğrusal olmayan davranışın tanımlanmasına izin verdiği için son derece doğru çözümler mümkündür.

Çoklu Dil Seçeneği

civilfem intro

Kullanıcı Ara yüzü birçok uluslararası dilde sunulmuştur.

İlk CivilFEM sürümü İngilizce, Çince ve İspanyolca'yı destekler ve arayüzün, menülerin ve diyalogların tam yerelleştirilmesini sunar.

Akıllı Birim Seçeneği

civilfem intro

CivilFEM, güçlü bir birim dönüştürme sistemine sahiptir. Kullanıcı, işlem öncesi ve sonrası analiz adımlarının her biri sırasında herhangi bir birim kombinasyonunu seçebilir ve değiştirebilir ve CivilFEM tüm birimlerin temsilini istenen sisteme değiştirecektir.

Standart sistemler uygulanmaktadır (Sistem Uluslararası Birimleri, İngiliz Birimleri) ve farklı sistemlerden birimler karıştırılabilir ve eşleştirilebilir.

CivilFEM, herhangi bir zamanda tüm birimleri otomatik olarak kullanıcı tanımlı sisteme çevirecektir. Değerleri farklı birimlere dönüştürmek, birimin açılır menüsünden yeni birimi seçmek kadar kolaydır.

Paralel İşleme

civilfem intro

Marc tarafından desteklenen CivilFEM, analiz çözümünün performansını ve hızını artırmak için modern çok çekirdekli işlemcileri kullanır.

Bu olasılık, çok çekirdekli bilgisayarlarda ve büyük modellerde mükemmel ölçeklenebilirlik sağlar.

VERİ ALIŞVERİŞİ

civilfem intro

CivilFEM, temel CAD FORMATLARINDA geometriyi içe ve dışa aktarabilir: IGES, Step ve DXF.

Ayrıca mühendis, CivilFEM tarafından oluşturulan herhangi bir modeli, Modeli içe aktar seçeneğini kullanarak içe aktararak yeniden kullanabilir. Bu işlem, aynı geometriye dayalı modelleme sürecinde harcanan süreyi en aza indirerek, tek bir modelden yeni analizler oluşturmaya olanak tanır.

Mühendis, koordinat sistemleri, geometri, malzemeler, kesitler, yapısal elemanlar, model araçları, kontak yük grupları, sınır koşulları ve/veya başlangıç koşulları gibi farklı içe aktarma seçenekleri arasından seçim yapabilir.

PYTHON MAKROLARI

civilfem intro

Modelleme, ağ oluşturma, çözme ve işlem sonrası adımların tam otomasyonu CivilFEM'in Python arabirim yeteneği kullanılarak elde edilebilir.

Kullanıcı, Python programlama dilini kullanarak her CivilFEM işlevine erişebilir, bu da güçlü bir modern standart dilin sağladığı ek avantajlarla tasarım sürecine programlı bir yaklaşıma (makrolar) izin verir.

Kullanıcı, döngüleri kullanarak tekrarlayan geometriye kolayca girebilir veya elde edilen sonuçlara göre tasarımı koşullu olarak değiştirebilir. Gerekirse program, daha sonra düzenlenebilecek ve tekrar kullanılabilecek tüm kullanıcı giriş verileriyle bir python makrosu kaydedebilir.

Model ve Grup Seçimi

CivilFEM intro

Birkaç model öğesi, üzerlerinde aynı anda işlemler gerçekleştirmek için birlikte gruplandırılabilir, bu da modelleme sürecini hızlandırır. Modeli kavramsal birimler halinde düzenlemek için her türlü elemanlar  gruplandırılabilir, böylece kullanıcı bir gruba ait tüm elemanları kolayca seçebilecek ve onlarla çalışabilecektir.

Otomatik Raporlama Seçeneği

reports 1 2

Modeli çözdükten sonra, mühendisin genellikle tüm süreç boyunca alınan sonuçları ve tasarım kararlarını içeren bir rapor oluşturması gerekir.

CivilFEM, bu tür raporları otomatik olarak oluşturma seçeneğini içerir. Raporlar, geometri elemanlarını, malzemeler, bölümler, yapısal elemanlar vb. dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) kullanıcının ihtiyaç duyduğu herhangi bir ön işleme veya işlem sonrası veriyi / sonucu içerebilir.

İşlem sonrası raporlar, düğüm, öğe ve/veya uç sonuçların bir kombinasyonunu içerebilir.

Skaler ve Vektör Parametreleri

parameter 1

Modern yapısal tasarım esnek bir yaklaşım gerektirir. Modeli tanımlamak için sabit sayılar kullanmak yerine CivilFEM, skaler ve vektör parametreleri ve matematiksel ifadeler aracılığıyla parametreli modelleri gerçekleştirmek için doğru araçları sağlar.

Statik Analiz

CivilFEM Intro

CivilFEM, her biri belirli bir soruna uyarlanmış çeşitli analizleri destekler. Hareketli veya geçici yüklerin bulunmadığı statik yük durumları için, statik doğrusal veya doğrusal olmayan bir analiz gerçekleştirilebilir. Sonuçlar, en az hesaplama süresini kullanarak gerçeğe yakın bir yaklaşım sağlayacaktır.

Doğrusal ve Doğrusal Olmayan Geçici Durum analizi

CivilFEM Intro

Kullanıcının belirli bir süre boyunca bir modelin yanıtını alması gerekiyorsa, CivilFEM bir geçici analiz gerçekleştirme seçeneği sunar. Bu durumda zamana bağlı bir yük uygulanır ve sonuçlar önceden tanımlanmış bir zaman aralığı üzerinden hesaplanır. Kullanıcı, bu zaman aralığında model yanıtını kontrol edebilecek ve sonuçları hesaplanan zaman adımlarından herhangi birinde analiz edebilecektir. CivilFEM, yazılımda mevcut olan herhangi bir ve/veya tüm doğrusal olmayan türleri dikkate alarak doğru bir doğrusal olmayan geçici olay analizi gerçekleştirebilmektedir.

Modal Analiz

CivilFEM Intro

Kullanıcının belirli bir süre boyunca bir modelin yanıtını alması gerekiyorsa, CivilFEM bir geçici analiz gerçekleştirme seçeneği sunar. Bu durumda zamana bağlı bir yük uygulanır ve sonuçlar önceden tanımlanmış bir zaman aralığı üzerinden hesaplanır. Kullanıcı, bu zaman aralığında model yanıtını kontrol edebilecek ve sonuçları hesaplanan zaman adımlarından herhangi birinde analiz edebilecektir. CivilFEM, yazılımda mevcut olan herhangi bir ve/veya tüm doğrusal olmayan türleri dikkate alarak doğru bir doğrusal olmayan geçici olay analizi gerçekleştirebilmektedir.

Harmonik Analiz

CivilFEM Intro

Döngüsel yükler, binaların içindeki motor dönüşü, rüzgar girdapları, yürüme yollarındaki yaya basamakları veya köprüler üzerindeki araç trafiği gibi mühendisin analiz etmesi gereken çalışma durumlarının ortak bir bileşenidir. CivilFEM, kullanıcının yük genliği ve fazını kullanarak döngüsel yükü tanımlayabileceği güçlü bir harmonik analiz seçeneği içerir. Çalışma ve sönümleme için frekans aralığı da tanımlanabilir. CivilFEM, yapının bu frekanslar üzerindeki tepkisini analiz edecek ve böylece mühendis, amplifikasyonu veya yapıdaki harmonik olarak türetilmiş diğer sorunları tahmin edebilecektir.

Spektral sismik analiz

CivilFEM Intro

CivilFEM, güçlü sismik analiz yeteneklerine sahiptir. Kullanıcı, uluslararası standartlara göre bilinen spektral uyarım altında bir yapının tepkisini hesaplayabilir. Standartlarda tanımlananların dışında belirli koşullar altında yanıt elde etmek için bir kullanıcı yanıt spektrumu girilebilir. Otomatik mod ve yönler ve tipik sismik kombinasyonlar mevcuttur. Kullanıcı, sismik analiz tanımında çıkarılacak frekans aralığı veya mod sayısı kadar ön gerilimli mod analizi gibi mod analizini tanımlama seçeneğine sahiptir. Öte yandan, kuvvetler kütlelere faydası, bir dizi yük grubunu eklenen kütlelere dönüştürmeye izin verir, bu şekilde, bu kuvvetler modal analizde kütleler gibi hesaplanacaktır.

Lineer Burkulma

CivilFEM Intro

CivilFEM'deki Burkulma analizi seçeneği kullanılarak narin elemanların burkulma etkisi davranışı kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Analiz, kullanıcıya burkulma şekilleri ve kritik burkulma yükü sağlayacaktır. CivilFEM Advanced, karışık elemanlarla karmaşık burkulma, yerel burkulma ve doğrusal olmayan burkulma problemlerini analiz edebilir ve tek elemanlı burkulma hesaplamalarıyla sınırlı değildir.

Büyük Deplasman ve Gerilmeler

CivilFEM Intro

CivilFEM, piyasadaki en iyi doğrusal olmayan çözücülerden biri olan MSC Marc tarafından desteklenmektedir. CivilFEM'in diğer gelişmiş analiz özellikleriyle birleştirilen bu geometrik doğrusal olmayan özellikler, karmaşık doğrusal olmayan problemler CivilFEM içinde kolayca çözülebilir ve sonradan işlenebilir, bu da kullanıcıya geometrik modellerde (CivilFEM Advanced'deki doğrusal olmayan elemanlar ve malzemeler dahil) son derece doğru sonuçlar verir. ) doğrusal olmama durumu. Hassas adımlama ve yakınsama seçenekleri ve algoritmaları, çözüm süreci üzerinde analistin tam kontrolünü sağlar ve yakınsama sürelerinin azalmasına neden olur.

İlk Durum Analizi 

Bir analiz gerçekleştirirken, mühendisin birkaç olayı simüle etmek için modele birkaç başlangıç ​​koşulu uygulaması veya genellikle bir Cam Clay simülasyonunda yapıldığı gibi bir geoteknik modele başlangıç ​​gerilmesi koşullarını dahil etmesi gerekebilir. CivilFEM, bir ön analizde oluşturulan ilk koşul (yer değiştirmeler ve gerilimler) dosyasını yeniden yükleme ve yeni bir simülasyon gerçekleştirmek için bu ilk gerilimleri yeniden kullanma seçeneği sunar.

Modelleme

civilfem intro

Modelleme aşaması, kullanıcının tasarım sürecinde en çok zaman geçirdiği aşamadır. CivilFEM, bu görevi kolaylaştırmak için gerekli modelleme araçlarını sağlar, böylece mühendis tüm modellemeyi kolaylıkla gerçekleştirebilir. CivilFEM, ekstrüzyon, devir ve boole işlemleri gibi geometri işlemlerinin yanı sıra noktalar, eğriler, yüzeyler ve hacimler için modelleme araçları uygular. Geometri, modelleme sürecinin bir parçası olarak kopyalanabilir, taşınabilir, döndürülebilir ve yansıtılabilir. Bu araçları kullanarak, kullanıcı herhangi bir şekli doğruluk ve hızla modelleyebilecektir.

CAD Veri Alışverişi

civilfem intro

CivilFEM, geometriyi içe ve dışa aktarmak için farklı CAD standart formatlarını destekler: içe ve dışa aktarma için IGES, Step ve DXF desteklenir. Parasolid formatı da içe aktarma için kullanılabilir. Mühendis, model geometrisini oluşturmak için belirtilen formatları destekleyen herhangi bir harici yazılımı kullanabilir ve FEM modeli, çözme ve işlem sonrası adımları için CivilFEM gelişmiş özelliklerini kullanabilir.

Otomatik Ağ Oluşturma

civilfem intro

Kullanıcının Ağ Oluşturma adımını kontrol etmek için birkaç seçeneği vardır. Doğrusal veya ikinci dereceden elemanlar seçilebilir. 2B modelleme için, kullanıcı bir 3B katı için tetrahedronlar veya altı yüzlüler arasında seçim yapabilirken üçgenler ve dörtgenler kullanılabilir.

Doğrusal elemanlar, bu tür elemanların hesaplamalarında artan doğruluk sağlayan kendi eleman türleri kullanılarak ağlanır. Ağ oluşturma, mevcut ağ oluşturma algoritmaları ve kontrol parametreleri arasında seçim yapılarak kesin olarak tanımlanabilir ve elde edilen ağ, CivilFEM ağ kontrol yardımcı programları kullanılarak uygunluk açısından kontrol edilebilir.

Malzeme Kütüphanesi

civilfem intro

CivilFEM, kullanıcının kod ve türe göre düzenlenmiş kapsamlı bir malzeme kitaplığından seçim yapabileceği otomatik bir özellik giriş formu sunar. Aktif koda veya standarda göre Çelik, Beton, Betonarme Çelik ve Öngerilmeli Çelik seçilebilir. Magmatik, metamorfik ve tortul kayaçlardan kil, çakıl ve kum gibi farklı toprak türlerine kadar en yaygın Kaya ve Toprak türleri kullanıcıya sunulur.

Kapsamlı Malzeme Tanımı

civilfem intro

Kullanıcının malzeme özellikleri üzerinde tam kontrole ihtiyaç duyması durumunda, tüm ortak mekanik özelliklerin yanı sıra malzeme kurucu yasası, izotropik/ortotropik davranış, malzeme plastisite modelleri ve arıza kriterlerini tanımlamak için genel bir malzeme mevcuttur (bu özelliklerden bazıları Yalnızca CivilFEM Advanced mevcuttur ).

Kesit Kütüphanesi

civilfem intro

Çelik için standart kiriş kesitleri, “Kütüphaneden çelik” seçeneği seçilerek çeşitli kod ve standartlara göre çok çeşitli mevcut tiplerden seçilebilir. Gerekli bölüm bir kodun veya standardın parçası değilse, “Steel by Plate” sihirbazı kullanılarak manuel olarak tanımlanabilir. Kesit, I, T, L, Kanal, Boru veya Kutu gibi önceden tanımlanmış bir şekle sahipse, "Boyuta göre çelik" veya "Beton" seçeneği, bu tür bir bölümün doğrudan boyutları girerek tanımlanmasına izin verir. Mühendis, önceden oluşturulmuş bir yüzey geometrisini seçerek rastgele bir bölüm tanımlamak için yakalama seçeneğini kullanabilir. Ayrıca, kullanıcının belirli bir parametre seti ile bir bölüm tasarlaması gerektiğinde kullanışlı bir genel bölüm mevcuttur.

Otomatik Hareketli Yükler

civilfem intro

Mühendislik problemlerinde hareketli yükler sürekli olarak ortaya çıkar. CivilFEM, hareketli yükleri çok kolay ve sezgisel bir şekilde uygulayarak, bir yol boyunca hareket eden bir nokta yükünün hızlı bir şekilde tanımlanmasına olanak tanır. Kullanıcı, hareket eden yükün hesaplama süresini, adımlarını ve hızını tamamen tanımlayabilir. Hareketli yükler, bu tür yüklerin baskın olduğu köprülerin tasarımında çok faydalı olacaktır.

Non-Linear Temaslar

civilfem intro

CivilFEM, temas eden elemanlar veya yapının farklı bölümleri arasındaki etkileşimi doğru bir şekilde modelleyebilir. Temas problemlerinin doğrusal olmayan doğası nedeniyle CivilFEM, yüksek doğrulukta sonuçlara yol açacak doğrusal olmayan bir temas analizi gerçekleştirebilir. Öte yandan, hesaplama karmaşık olsa bile, kişileri tanımlamaya yönelik kullanıcı arayüzünün kullanımı son derece kolaydır. Şu anda iki tip kontak seçilebilir: Temas elemanlarının beklenen davranışına bağlı olarak Tutkal ve Dokunma. Yapıştırılmış elemanlar, elemanlar birbirine yapışmış gibi davranacak ve temas eden elemanlar, aralarında sürtünme varmış gibi davranacaktır.

Birleşimler

civilfem intro

Bağımsız düğümler arasında katı veya yarı katı bir bağlantının oluşturulması gereken belirli durumlar vardır. CivilFEM, bu davranışı Birleşimler kullanarak simüle eder. Bağlantılar seçeneği ile kullanıcı, bir ana düğüm ile birkaç bağlı (bağımlı) düğüm arasında hızlı bir şekilde bir bağlantı oluşturabilir ve bunlar arasında bir bağlama koşulu tanımlayabilir. Bağlantı, yönleri ve dönüşleri etkilemek için oluşturulabilir ve bir katsayı veya yay olarak tanımlanan rijit veya yarı rijit olabilir.

Zamana Bağlı Sonuçlar

civilfem intro

CivilFEM, tüm sonuç türlerinin geçici bir analizde zamana veya harmonik bir analizde frekansa karşı çizilebildiği zamana bağlı sonuçları çizebilir. Doğrusal olmayan bir analizde, kuvvete karşı sapma veya diğer kombinasyonlar, doğrusal olmayan davranışın ayrıntılı bir grafiği olarak gösterilebilir. Bu seçenek, doğrusal olmayan duruma ulaştığında modeli kontrol etmek için çok kullanışlıdır.

Lineer Kombinasyonlar

civilfem intro

Mühendislik problemlerinin genellikle birkaç yük kombinasyonu altında analiz edilmesi gerekir. CivilFEM, bu tür durumlar için Kombinasyonlar ve Zarf seçeneklerini içerir. Mühendis, Kombinasyonları kullanarak, her birine farklı katsayılar uygulayarak tanımlanmış yük durumlarını birleştirebilir ve ağırlıklı orijinal yük durumları sonucunda birleşik bir yük durumu elde edebilir. Son olarak, Zarf seçeneği ile kullanıcı, kombinasyon sonuçları ve/veya kontrol/tasarım sonuçları dahil olmak üzere bir grup sonucun maksimum ve minimum değerlerini elde edebilir.

Türetilmiş Sonuçlar

civilfem intro

Analistin birleşik bireysel sonuçlar üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacı varsa, Sentetik seçeneği her olası sonucun kesin bir kombinasyonunu elde etmek için her düğüme, öğeye ve uç sonuca farklı katsayılar uygulamak için araçlar sağlar. Uygulanan katsayılar dikkate alınarak yeni bir sonuç dosyası oluşturulacak, böylece mühendis istenen bireysel parametre kombinasyonunu hızlıca gözden geçirebilecektir.

Yapısal Tasarım Kodları

BETONARME TASARIM KODLARI

 • Eurocode 2
 • ACI 318
 • İspanyol kodu EHE
 • CEB-FIP
 • İngiliz Standardı 8110
 • Avustralya Standardı 3600
 • Çin kodu GB50010
 • Brezilya kodu NBR6118
 • Hint Standardı 456
 • Rus kodu SP 52-101-03

ÇELİK TASARIM KODLARI

 • Eurocode 3
 • British Standard 5950
 • AISC LRFD 13th edition
 • AISC ASD 13th edition
 • AISC LRFD 14th edition
 • AISC ASD 14th edition
 • AASHTO LRFD 2012
 • Chinese code GB50017
 • Spanish building code: CTE DB SE-A
 • Indian Standard 800
 • Russian code SP 16-13330

Yaylar, Sönümleyiciler, Eklemeler

CivilFEM Intro

Kullanıcı, daha yaygın olan kiriş, kiriş, kablo, kabuk ve katı elemanlarla sınırlı değildir. CivilFEM, Model Utils adlı farklı türde araçlar sağlar. Kütleler, eklemeler, yaylar ve sönümleyiciler kullanıcıya sunulmaktadır. Kütle seçeneği, yapısal bir eleman üzerine uygulanan konsantre bir kütlenin davranışını modeller. Sönümleyici ve Yay seçeneği ile kullanıcı, doğrusal veya doğrusal olmayan bir yasayı izleyerek yerel damperlerin ve elemanların görünümünü modelleyebilir. Ekleme modeli seçeneği, ana gövdelerinin tanımına ve ana gövdelerine eklenecek eleman  listelerine izin verir. Tipik bir ekleme durumu, betonarme bir katı bölümde çelik donatıların yerleştirilmesidir.

Birleşimlerde Mafsal

CivilFEM Intro

Yapı elemanlarındaki birleşim yerleri, tasarımcının dayattığı koşullara bağlı olarak farklı davranır. CivilFEM, bir elemandan  diğerine hiçbir  momentin iletilmediği durumlar için menteşeler uygular. Oluşturulan her yapısal eleman, herhangi bir zamanda etkinleştirilebilen çok yönlü bir mafsal özelliğine sahip olduğundan, mafsalların dahil edilmesi çok kolaydır.

Yapısal Elemanlar

CivilFEM Intro

Modelin verimli bir şekilde tanımlanması için yapısal elemanların kolay ve hızlı yönetimi çok önemlidir. CivilFEM, kullanıcının modelin herhangi bir yapısal öğesini kolayca bulabileceği, seçebileceği ve değiştirebileceği bir yapısal eleman konteynerini entegre eder. Eleman tipleri (kiriş, kiriş, kablo, kabuk ve katı) açıkça görülebilir, böylece kullanıcı elemanı kolayca bulabilir. Elemanın seçilmesi, tüm özelliklerini gösterecek ve kullanıcının ağ oluşturma, geometri ve kesit parametreleri gibi ana eleman parametrelerine hızlı bir şekilde erişmesini sağlayacaktır.

CivilFEM Intro Yapısal Tasarım Kodları

BETONARME TASARIM KODLARI

 • Eurocode 2
 • ACI 318
 • İspanyol kodu EHE
 • CEB-FIP
 • İngiliz Standardı 8110
 • Avustralya Standardı 3600
 • Çin kodu GB50010
 • Brezilya kodu NBR6118
 • Hint Standardı 456
 • Rus kodu SP 52-101-03

ÇELİK TASARIM KODLARI

 • Eurocode 3
 • British Standard 5950
 • AISC LRFD 13th edition
 • AISC ASD 13th edition
 • AISC LRFD 14th edition
 • AISC ASD 14th edition
 • AASHTO LRFD 2012
 • Chinese code GB50017
 • Spanish building code: CTE DB SE-A
 • Indian Standard 800
 • Russian code SP 16-13330
Bize Ulaşın
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram