YAZILIM

3E

 PROMİMARLIK

CYPE Connect

Çelik ve Ahşap Yapılar için Birleşim Tasarım Programı
Ücretsiz İndirin
Sıkça Sorulan S.
Öğretici Videolar
Teknik Destek
Satın Alın

CYPE Connect Hakkında

Çelik ve Ahşap Birleşim Programı

CYPE Connect, sonlu elemanlar yöntemini kullanarak çelik ve ahşap yapılarda bağlantıların modellenmesi, analizi ve kod kontrolü için bir araçtır. Program, eksiksiz analizler yapmak için University of California, Berkeley'de geliştirilen OpenSees© analiz motorunu içerir. Tasarımlara ve kontrollere ek olarak, CYPE Connect, bağlantıların detaylandırma çizimlerini içeren tablolar oluşturmak için bir araca sahiptir.

Program tarafından desteklenen iş akışları

CYPE Connect, Open BIM aracı olduğu ve BIMserver.center platformuna bağlı olduğu için farklı iş akışı seçenekleri sunar.CYPE Connect, Open BIM aracı olduğu ve BIMserver.center platformuna bağlı olduğu için farklı iş akışı seçenekleri sunar.

 • Bireysel bağlantıların modellenmesi, analizi ve grafik bilgileri tamamen programın kendi içinde yapılır.
 • Daha önce CYPE 3D'de analiz edilen bir çelik yapıyı içe aktarma
 • Daha önce CYPECAD'de analiz edilen bir çelik yapıyı içe aktarma
 • Yapısal çelik modellerini IFC Uploader aracılığıyla IFC formatında içe aktarma
 • Diğer araçlarla geliştirilen yapıları StruBIM Uploader aracılığıyla içe aktarma
NOT

StruBIM Steel, yukarıda belirtilen diğer seçeneklerin yanı sıra bağlantı modelleme seçeneklerinin bir parçası olarak CYPE Connect'in tüm araçlarını içerir. Bu, bu etkileşimin avantajlarını daha da ortaya koyuyor: CYPE Connect bağlantıları yerel bir kitaplığa kaydedilebilir ve StruBIM Steel'e aktarılabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Çalışma Ortamı

CYPE Connect çalışma ortamı, diğer CYPE modelleme araçlarının tarzını takip eder.

Üstteki araç çubuğu, proje kitaplıkları oluşturmak, analiz edilecek düğümleri oluşturmak ve yönetmek ve bağlantıları düzenlemek ve analiz etmek için ana özellikleri içerir.

Model görüntüleme alanı, ana arayüzün sağ tarafında bulunur ve kullanıcıların analiz edilen bağlantıları seçmesine ve ayrıca projenin tüm unsurlarını 3 boyutlu olarak görüntülemesine olanak tanır.

Projedeki mevcut düğümlerin listesi sol tarafta bulunur. 3B modelde seçilen herhangi bir öğe listede vurgulanır ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca program, kullanıcılara her bağlantının durumunu uyarı sembolleri aracılığıyla bildirir.

Listede veya 3B modelde seçilen düğümün ayrıntılı görünümü sol alt köşede görüntülenir.

Başlarken

CYPE Connect, kullanıcıların hem yeni düğümler oluşturarak, kuvvetleri ve kombinasyonları manuel olarak girerek hem de programın düğümleri otomatik olarak oluşturmak için yorumlayacağı yapısal BIM modellerini içe aktararak çalışmasına olanak tanır. CYPE Connect, CYPECAD ve CYPE 3D'de geliştirilen çelik ve ahşap yapıların düğüm noktalarını ve kuvvetlerini içe aktarabilir.

Daha fazla Bilgi:

CYPE Connect'te bir projenin nasıl başlatılacağı hakkında daha fazla bilgi CYPE Connect Hızlı Başlangıç kılavuzu videolarında bulunabilir.

Proje özelliklerinin tanımlanması

Ana araç çubuğundaki "Proje" grubunda aşağıdaki proje verileri tanımlanabilir:

-Birleşim analizinde kullanılan kodların seçilmesi

Program, StruBIM Steel'de yapılabilen bağlantıların detaylandırılmasına alternatif olarak, her iki programın da lisansa dahil olması koşuluyla, kullanıcılara StruBIM Steel ile birlikte çalışan CYPE Connect'i kullanarak bağlantıları analiz etme imkanı da sunmaktadır. Bu durumda farklı proje malzemeleri için tasarım kodlarının seçimi “Kodlar” penceresinden gerçekleştirilir.

-Yapısal Kodlar

Çelik Kodları

 • ABNT NBR 8800:2008
 • AISC 360-16 (LRFD)
 • BS 5950-1:2000
 • Código Estructural
 • EAE 2011
 • Eurocode EN 1993
 • IS 800:2007
-Yapısal Kodlar

Beton Kodları

 • Eurocode EN 1992
 • ACI 318M-19

Ahşap Kodları

 • Eurocode EN 1995
-Yapı geometrisi

Profiller ve plakalar için çelik kesitleri

Projenin profil ve sac imalatı için gerekli olan çelik, referans, açıklama, elastisite modülü, Poisson oranı, ısıl genleşme katsayısı, birim ağırlık, akma dayanımı ve kırılma limiti girilerek programın kütüphanesine kaydedilebilir. Mukavemet kriterlerini malzeme kalınlığına göre detaylandırma seçeneği de mevcuttur.

Cıvatalar için çelik kesitleri

Projedeki cıvataların karakterizasyonu için gerekli olan çelik, referans, açıklama, elastisite modülü, Poisson oranı, ısıl genleşme katsayısı, birim ağırlık, akma dayanımı ve kırılma limiti girilerek programın kütüphanesine kaydedilebilir. Somun ve rondelaların malzemelerini detaylandırma seçeneği de vardır.

Ankrajlar için çelik kesitleri

Projenin ankrajlarını karakterize etmek için gereken çelik, referans, açıklama, elastisite modülü, Poisson oranı, ısıl genleşme katsayısı, birim ağırlık, akma dayanımı ve kırılma limiti girildikten sonra programın kitaplığına kaydedilebilir. Somun ve rondelaların malzemelerini detaylandırma seçeneği de vardır.

Beton türleri

Kullanılan beton türleri de program kitaplığına kaydedilebilir. Bunu yapmak için, referans, tanım, basınç dayanımı, maksimum gerilimde betondaki basınç gerinimi ve betonun nihai basınç gerinimi girilmelidir.

Ahşap Türleri

Yapısal ahşap elemanları üretmek için gereken kereste, referansı, tanımı, tipi, karakteristik yoğunluğu ve mekanik direnci ile ilgili diğer verileri girilerek programın kitaplığına kaydedilebilir. Program, farklı kullanımlar için en yaygın kereste türlerini girmeyi kolaylaştıran bir sihirbaz içerir.

Dübel malzemeleri

Dübellerin karakterizasyonu için gerekli malzemeler referans, açıklama, elastisite modülü, akma dayanımı ve kırılma limiti girilerek programın kütüphanesine kaydedilebilir. Program, farklı kullanımlar için en yaygın kereste türlerini girmeyi kolaylaştıran bir sihirbaz içerir.

Cıvata malzemeleri

Cıvataların karakterizasyonu için gerekli malzemeler, referansları, açıklamaları, elastisite modülleri, akma dayanımları ve kırılma limitleri girilerek programın kütüphanesine kaydedilebilir. Program, farklı kullanımlar için en yaygın kereste türlerini girmeyi kolaylaştıran bir sihirbaz içerir.

Vidalar için malzemeler

Vidaları karakterize etmek için gerekli malzemeler, referansları, açıklamaları, elastisite modülleri, akma dayanımları ve kırılma limitleri girilerek programın kitaplığına kaydedilebilir. Program, farklı kullanımlar için en yaygın kereste türlerini girmeyi kolaylaştıran bir sihirbaz içerir.

-Eleman Kütüphanesi

Kesit Kütüphanesi

CYPE Connect kesit kitaplığı, kullanıcıların çeşitli tiplerde haddelenmiş, güçlendirilmiş, soğuk şekillendirilmiş ve boru şeklindeki çelik kesitlere girmesine izin verir. CYPE Connect, bölümleri manuel olarak girmenin yanı sıra, çok çeşitli ülkelerden kodlar ve üreticiler içeren kapsamlı bir bölüm kitaplığından bilgi alınmasına olanak tanır.

Bolt Kütüphanesi

CYPE Connect cıvata kitaplığı, cıvata serilerinin farklı geometrik özelliklere bağlı olarak saklanmasına olanak tanır. Her bir seri ayrıca bir kilit somunu olup olmadığı, cıvatanın ön gerilimli olup olmadığı ve rondela sayısı gibi bir referans girilerek karakterize edilebilir. CYPE Connect, manuel cıvata girişinin yanı sıra, çok çeşitli ülkelerden standartlar içeren kapsamlı bir cıvata kitaplığına sahiptir.

Ankraj Kütüphanesi

CYPE Connect ankraj kitaplığı, farklı geometrik özellikler dikkate alınarak ankraj serilerinin kaydedilmesine olanak tanır. CYPE Connect, ankrajların manuel olarak girilmesinin yanı sıra, farklı dökme ankraj türleri için önceden tanımlanmış verilerin içe aktarılmasına olanak tanır.

Elektrot Kütüphanesi

CYPE Connect elektrot kitaplığı, elektrotların bir referans ve direnç girilerek kaydedilmesine olanak tanır. CYPE Connect, elektrotların manuel olarak girilmesinin yanı sıra, farklı elektrot türleri için önceden tanımlanmış verilerin içe aktarılmasına olanak tanır.

Ahşap Kesit Kütüphanesi

CYPE Connect kereste kesit kitaplığı, referans ve geometrik özellikleri girilerek ahşap kesitlerin kaydedilmesine olanak tanır. CYPE Connect, ahşap kesitlerin manuel olarak girilmesinin yanı sıra, farklı ahşap bölümler türleri için önceden tanımlanmış verilerin içe aktarılmasına olanak tanır.

Dübel Kütüphanesi

CYPE Connect dübel kitaplığı, dübellerin referans ve geometrik özellikleri girilerek kaydedilmesine olanak tanır. CYPE Connect, dübellerin manuel olarak girilmesinin yanı sıra, farklı dübel türleri için önceden tanımlanmış verilerin içe aktarılmasına olanak tanır.

Bolt Kütüphanesi

CYPE Connect ahşap cıvata kitaplığı, cıvataların referans ve geometrik özellikleri girilerek kaydedilmesine olanak tanır. CYPE Connect, cıvataların manuel olarak girilmesinin yanı sıra, farklı cıvata türleri için önceden tanımlanmış verilerin içe aktarılmasına olanak tanır.

Vida Kütüphanesi

CYPE Connect ahşap vida kitaplığı, vidaların referans ve geometrik özelliklerini girerek kaydedilmesine olanak tanır. CYPE Connect, manuel vida girişinin yanı sıra, farklı vida türleri için önceden tanımlanmış verilerin içe aktarılmasına olanak tanır.

Çalışma Ortamı

CYPE Connect çalışma ortamı, diğer CYPE modelleme araçlarının tarzını takip eder.

Üstteki araç çubuğu, proje kitaplıkları oluşturmak, analiz edilecek düğümleri oluşturmak ve yönetmek ve bağlantıları düzenlemek ve analiz etmek için ana özellikleri içerir.

Model görüntüleme alanı, ana arayüzün sağ tarafında bulunur ve kullanıcıların analiz edilen bağlantıları seçmesine ve ayrıca projenin tüm unsurlarını 3 boyutlu olarak görüntülemesine olanak tanır.

Projedeki mevcut düğümlerin listesi sol tarafta bulunur. 3B modelde seçilen herhangi bir öğe listede vurgulanır ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca program, kullanıcılara her bağlantının durumunu uyarı sembolleri aracılığıyla bildirir.

Listede veya 3B modelde seçilen düğümün ayrıntılı görünümü sol alt köşede görüntülenir.

Başlarken

CYPE Connect, kullanıcıların hem yeni düğümler oluşturarak, kuvvetleri ve kombinasyonları manuel olarak girerek hem de programın düğümleri otomatik olarak oluşturmak için yorumlayacağı yapısal BIM modellerini içe aktararak çalışmasına olanak tanır. CYPE Connect, CYPECAD ve CYPE 3D'de geliştirilen çelik ve ahşap yapıların düğüm noktalarını ve kuvvetlerini içe aktarabilir.

Daha fazla Bilgi:

CYPE Connect'te bir projenin nasıl başlatılacağı hakkında daha fazla bilgi CYPE Connect Hızlı Başlangıç kılavuzu videolarında bulunabilir.

Bize Ulaşın
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram