YAZILIM

3E

 PROMİMARLIK

Radwaste Betonarme Konteyner

Spread the love

RadWaste – Radwaste ve Kullanılmış Yakıt için Beton Konteynerler için Bağlantı Detaylarının Geliştirilmesi ve Uzun Dönem Performanslarının Modellenmesi

Project ID: TJ04000186
Dönem: 2020 – 2022
Ortaklar: Czech technical university in Prague – Faculty of civil engineering, Červenka Consulting s.r.o., STAVBY – KOMÍNY, s.r.o., Centrum výzkumu Řež s.r.o.

PROJENİN AMACI

RadWaste projesinin birincil amacı, atık atık ve kullanılmış yakıt için kullanılan beton kapların uzun vadeli performanslarında bağlantı detaylarını geliştirmek ve değerlendirmektir. Projenin ana odak noktası, söz konusu konteynerlerin kullanım ömürleri açısından beton üzerindeki gama radyasyon etkisidir. Gama radyasyonu beton madde ile etkileşime girdiğinde, su içeriğinin radyolizi meydana gelir ve bu da kap yapısındaki gaz basıncının artmasına neden olur. Bu nedenle, bağlantı detaylarının sağlamlığı ve sızdırmazlığı, yapısal olarak beklenen performans için çok önemlidir. Ayrıca radyoliz, metalin hızlandırılmış korozyonu nedeniyle takviye çubukları ile beton arasındaki bağı etkiler.

Gama radyasyonuna maruz kalma ile ilgili gerekli deneyler yapılmış ve sonuçlar yeni geliştirilen yazılım modülüne dahil edilmiştir. Bununla birlikte, yazılım her zaman yetenekli mühendisler için çok yönlü bir araç olmayı hedeflemektedir, bu nedenle nötron ışınlamasının etkisi de modülümüze dahil edilmiştir. Literatürdeki mevcut verilere dayanmaktadır.

Cementitious2RadWaste ve Radyasyon bağı içeren yeni simülasyon modülü, ATENA sürüm 5.9’un bir parçasıdır.
Yeni modülün GUI’si şu anda yeni ATENA Ön İşlemcinin (PRE) 6.0 sürümündeki beta sürümündedir. Yazılımın beta sürümü şu e-posta adresinden talep edilebilir: cervenka@cervenka.cz.

Bize Ulaşın
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram