YAZILIM

3E

 PROMİMARLIK

Tarihi Binalar İçin Modelleme Programı

3D BİNA TASARIM YAZILIMI
Tarihi binaların ve altyapıların (HBIM) restorasyonu için bir 3D modelleme yazılımı mı arıyorsunuz?
Mevcut binaların ve tarihi ve anıtsal binaların korunması ve iyileştirilmesi için uygulanan en gelişmiş BIM teknolojisi olan Edificius'u keşfedin.
Ücretsiz Kullanın
27 Euro/Ay
+KDV' den başlayan fiyatlar ile
Kaydolun
Yazılımı bir ay boyunca ücretsiz teknik destekle birlikte deneyin, ardından size en uygun abonelik planını seçin.
Edificius, mevcut ve tarihi bina mirasının dijitalleştirilmesinde devrim yaratıyor!
Tek bir yazılımla, inşaat aşamasını başlatmak veya işinizi müşteriye sunmak için 3D BIM modelleri, kat planları, kesitler, cephe görünümleri, inşaat detayları, BoQ'lar, Renderingler ve diğer tüm ilgili proje dokümantasyonu oluşturun.
Ücretsiz Kullanın

Tarihi Binalar İçin Modelleme Programı Edificius

Bir nokta bulutu araştırmasından veya DXF/DWG/IFC dosyalarından binanın dijital modelini oluşturun
Mevcut ve tarihi binaların (tonozlar ve kubbeler, iskeletler, ahşap zeminler, nişler) kurtarılması için belirli HBIM nesneleri ile 2D ve 3D olarak modelleyin
SketchUp®, Revit®, Blender® veya Rhino-Grasshopper®'dan mimari ve dekoratif öğeleri içe aktarın
İki boyutlu mimari eleman kotları ve cephe eşlemeleri elde etmek için ortofotoları yapı elemanları ile konumlandırın
Yıpranma ve bozulma alanlarını belirleyerek ve yeniden oluşturarak mevcut binanın gerçek durumunun ve çatlak düzeninin gerçekçi bir temsilini elde edin
Teknik belgeleri, inşaat belgelerini ve 3D renderları otomatik olarak üretin
HBIM (Heritage BIM) nedir ve restorasyon ve iyileştirme projelerinde uygulandığında avantajları nelerdir?

HBIM (Tarihi Yapı Bilgi Modellemesi) kısaltması, BIM metodolojisinin şu amaçlarla uygulanmasını belirtir:

 • tarihi binaların modellenmesi;
 • hasar ve çürüme alanı etütleri yönetimi;
 • Mevcut miras varlıklarının restorasyonu, iyileştirilmesi, korunması, muhafazası ve bakımı için yardımlı planlama araçları.

Tarihi bir binanın modellenmesi, deformasyonlar ve düzensizlikler ile karakterize edilen standart olmayan unsurların varlığını, inşaat tekniklerine ilişkin araştırma belirsizliklerini, bozulma olaylarının varlığını vb. dikkate almak anlamına gelir.

BIM süreçleri, en yeni ölçme teknikleriyle (karasal fotogrametri için lazer tarayıcılar, dronlar veya kameralar) birlikte artık hassas, yüksek hızlı 3D model işleme açısından olağanüstü avantajlar sunan kurtarma ve yeniden geliştirme müdahaleleri tasarlamanın geleneksel engellerinin üstesinden gelme vaadini yerine getirebilir. , veri kullanılabilirliği ve paylaşımı, bakım müdahalelerinin planlanması, varlığın ileri teknolojilerle (sanal veya artırılmış gerçeklik gibi) tanıtımı ve kullanımı.

Nokta bulutları ile Survey'den veya DXF/DWG/IFC çizim ve modellerinden başlayarak binanın 3B dijital modelini oluşturun

Edificius ile şunları yapabilirsiniz:

 • nokta bulutlarını içe aktarma (yersel fotogrametri için lazer tarayıcılardan veya kameralardan elde edilen anket verilerini kullanarak)
 • çizimleri DXF/DWG dosya formatında içe aktarın
 • nesneleri otomatik olarak tanımak için BIM modeli IFC dosyasını içe aktarın

Modeli, saha araştırmasından elde edilen ölçümlerle birlikte nesneleri (duvarlar, zeminler, pencereler vb.) manuel olarak ekleyerek oluşturun
Ayrıca arazi etüt verilerini Edificius'a aktarabilirsiniz (Google Haritalar ile veya DXF/DWG CAD formatlarındaki diğer arazi etüt dosyaları ile) kontur çizgileri, planlar ve altimetrik noktalar tanımlayarak.

Çeşitli nesneler arasından seçim yaparak çok sayıda farklı tonoz ve kubbe tipi tasarlayın

Mevcut bir tarihi yapı araştırmasından sonra hacimleri modellemenin zorluğunu hiç yaşadınız mı?

Edificius ile yeni özel nesneleri kullanarak farklı tipteki kasaları kolayca ve hızlı bir şekilde modelleyebilirsiniz: varil, yaygın yarım varil, pavyon, çokgen tabanlı pavyon, çapraz nervürlü, kubbeler, lunetler/delik, yatay ve dikey düzlem).

Herhangi bir dış modelciye ihtiyaç duymadan! Edificius, genel hacim yüzeyini, alt referans seviyesini ve "delta"yı tanımlamada size rehberlik eder.

İskele, dolgular, lunetler, kemer konumlandırma gibi tonoz detaylandırma öğelerini hızla özelleştirin.

Doğrudan düzenleyicinin içinden bir model önizlemesine bakın ve nihai sonucu 3B görünümde veya Gerçek Zamanlı Görselleme ortamında gözlemleyin.

Kasaya basit bir tıklama ile iskeleyi/kirişleri yerleştirin

Edificius ile kasanın hem intrados hem de ekstradoslarında herhangi bir kenara otomatik olarak kirişleri yerleştirebilirsiniz.

Sihirli değnek aracının kullanımı sayesinde, iskeleyi katı bir ekstrüzyona, manyetik bir ızgaraya veya daha önce modellenmiş bir kasanın eğrilerine yerleştirmeniz yeterlidir.

Ahşap zeminleri en ince ayrıntısına kadar modelleyin

Edificius ile aşağıdakileri hızlı bir şekilde tanımlayarak plan veya 3D görünümde HBIM model ahşap döşeme platformlarınızı oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz:

 • etkilenen yüzey;
 • yayılma yönü;
 • malzeme katmanları (kalınlık, malzemeler vb.);
 • kesit, merkez mesafesi (sabit hatve, sayıya göre vb.) ve kiriş dönüş açıları.
Eleman karakterizasyonları ile nişleri çoğaltın

Bir ortofotodan başlayarak bile "niş" nesneyi HBIM modeline yerleştirin.

Geometrik özelliklerini yeniden üretirken fotoğrafik araştırmayı takiben nişi sadakatle tanımlayın.

Yazılımla birlikte ücretsiz olarak sağlanan kapsamlı bir nesne kitaplığı yardımıyla kalınlık, derinlik ve duvar malzemesi katmanlarını tanımlayın.

Nişi duvara göre hizalayın, pervazları yerleştirin ve tanımlayın, eşiği (tek veya çift taraflı) tanımlayın ve pencere veya kapılar uygulayın.

SketchUp®, Revit®, Blender®, Rhino/Grasshopper®'dan 3B nesneleri içe aktararak her türlü mimari ve dekoratif öğeyi çizin...

HBIM modellemesi için belirli nesnelere ek olarak, Edificius ile başlıklar, pilastrlar, çerçeveler vb. gibi özellikle karmaşık mimari ve dekoratif unsurları projeye eklemek için tüm araçlara sahipsiniz.

SketchUp®, Revit®, Blender®, Rhino/Grasshopper® gibi diğer katı modelleyicilerle entegrasyondan yararlanırken ve 3D model nesnelerini web'den şu formatlarda indirin: .3DS, .SKP, .OBJ, vb.

Ortofotoları yapı elemanlarıyla ilişkilendirin

Edificius, bir ortofotoyu tarihi veya mevcut binanın bir bölümüyle şu amaçlarla ilişkilendirmenize olanak tanır:

 • mimari elemanların iki boyutlu görünüşlerini temsil eder
 • Cephe haritalamalarını tanımlayın (yüzeyi oluşturan malzemelerin niteliksel/niceliksel tanımlaması ile değişim ve bozulma fenomenleri ile)
Hasar ve çürüme alanlarını tanımlayın ve yeniden oluşturun

3D model, survey yapılan aşamanın analizi ve tasarım aşamasında müdahalelerin tanımlanması için bir temel olarak kullanılabilir. Sadece birkaç basit adımda şunları elde edersiniz:

 • ortofoto kaplamalar ile binanın çatlak desenlerinin ayrıntılı bir genel görünümü ile birlikte incelenen aşamanın gerçekçi bir temsili
 • ilgili dolgular ve efsaneler ile bozulmuş alanların temsilleri
 • zaman içinde danışılabilen, uygulanabilen ve güncellenebilen bir BIM modeli
 • fotogerçekçi yüksekliklere sahip detaylı çizimler
 • Proje sunumları için kullanılacak modelin fotogerçekçi görüntüleri.

Hasarlı bölgeler ve bozulma alanları sadece basit grafik temsiller değil, gerekli tüm çatlak deseni verilerini ve bilgilerini sağlayabilen BIM nesneleridir.

"Fırça" aracını kullanarak binanın hasar bölgelerini takip edin, özelliklerini atayın (tip, şiddet, nedenler), "Sembolojisini" tanımlayın ve atayın ve son çalışma çizimlerine veya inşaat belgelerine dahil edilecek açıklamaları otomatik olarak alın.

Aynı metodoloji ile tüm çürüme alanlarını da tanımlayın. Her bozunma olayı için derinliği, sınıflandırmayı ve kalınlığı tanımlayın.

Bozulma tabloları ve lejantlar, NorMaL sınıflandırmasına göre otomatik olarak oluşturulur (taş malzemelerin değişikliklerini incelemek ve tarihi ve sanatsal öneme sahip eserlerin koruma işlemlerinin etkinliğini kontrol etmek için birleşik yöntem) ve modelde yapılan her değişiklikte otomatik olarak güncellenir.

Modelin teknik belgelerini ve fotogerçekçi görüntülerini üretin

HBIM modeli tamamlandı:

 • otomatik olarak proje belgelerini (planlar, kesitler, cepheler, vb.)
 • izometrik görünümler
 • çalışma çizimleri
 • dinamik maliyet tahminleri
 • fotogerçekçi işlemeler

Hatta Gerçek Zamanlı İşleme veya Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanarak boşluklar içinde birinci şahıs olarak gezinin.

Bozulma tabloları ve lejantlar, NorMaL sınıflandırmasına göre otomatik olarak oluşturulur (taş malzemelerin değişikliklerini incelemek ve tarihi ve sanatsal öneme sahip eserlerin koruma işlemlerinin etkinliğini kontrol etmek için birleşik yöntem) ve modelde yapılan her değişiklikte otomatik olarak güncellenir.

HBIM modelini Bulutta yönetin ve paylaşın

usBIM ile entegrasyon sayesinde HBIM modelini çevrimiçi olarak yönetebilir ve paylaşabilir ve bulutun tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz:

 • Tematik CBS haritaları ile sayısallaştırılmış tarihi binayı konumlandırın
 • herhangi bir cihaz kullanarak her yerden tüm verilere, belgelere ve modellere erişin
 • basit bir web tarayıcısından 3D modellere göz atın ve birleştirin
 • çevrimiçi anlık mesajlaşma, görüntülü toplantılar vb. ile diğer tasarımcılarla gerçek zamanlı olarak işbirliği yapın.
 • Tüm survey dosyalarını, grafik ve tanımlayıcı çizimler, bozulma analizine sahip teknik veri sayfaları, çatlak desenleri, restorasyon müdahaleleri,
 • yüzeylerin korunması ile ilgili proje çizimleri vb. ile birlikte tek bir paylaşım ortamında saklayın, bağlayın ve işbirliği yapın.
Bize Ulaşın
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram