YAZILIM

3E

 PROMİMARLIK

Mimari BIM

MİMARİ BIM

ELITECAD, en son BIM standartlarını destekler ve BIM sürecinde modelleme oluşturmak için ideal bir araçtır.
Bina Bilgi Modellemesi (BIM), binaların sürekli bir planlama sürecini, yürütülmesini ve işletilmesini kolaylaştıran bir yöntemdir. Mimarlar, planlayıcılar, maliyet planlayıcılar, operatörler, proje geliştiriciler, tesis yöneticileri ve diğer paydaşlar, projenin verimli ve sürdürülebilir yürütülmesini kolaylaştırmak için sorunsuz bir süreç içinde birlikte çalışırlar. Başarılı bir planlama ve uygulama aşamasının temeli olan BIM modeli olarak adlandırılan merkezi bir parametrik bina modeli üzerinde işbirliğini teşvik etmek için mümkün olduğunca fazla ayrıntıyla verimli bilgi alışverişini garanti etmek esastır. Merkezi modelin her zaman güncel olması ve modeldeki değişikliklerin paydaşlara sürekli olarak bildirilmesi sayesinde projeler daha hızlı ve verimli uygulanabilmektedir. Koordinasyon için genel giderler büyük ölçüde azaltılır ve kaynaklar daha etkin bir şekilde kullanılabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, geçmişte inşaat projeleri birbiri üzerine inşa edilmiş bir dizi bireysel hizmet iken BIM, tüm paydaşlara bilgi sağlayan ortak bir veri havuzuna sahip bir projedir. BIM süreci, büyük ve karmaşık projelerin yanı sıra birden fazla ortakla işbirliği için özellikle uygundur.

Tek bir sporcunun tek bir disiplinde şampiyon olarak öne çıkabildiği sporlarda olduğu gibi, başarılı takım sporları için tüm katılımcılar arasında işbirliği sağlanmalıdır. Bunu, bir sonraki aşamanın başarıyla tamamlanabilmesi için aktarma etkinliklerindeki değişimle karşılaştırın. Aynı ilke Bina bilgi modelleme projeleri için de geçerlidir.
Mimari BIM

BIM'in 7 boyutu

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), sayısız yönü ve paydaşı görselleştirmek için genellikle 7 boyutla temsil edilir. Başlangıç ​​noktası, planlama ve görselleştirme için temel teşkil eden 3B modeldir. Bunun üzerine zaman (4D) ve maliyet değerlendirmeleri (5D) ile sürdürülebilirlik (6D) ve sürekli yaşam döngüsü ve tesis yönetimi (7D) ile ilgili hususlar yer alır. Bazı modeller ayrıca güvenlik özelliklerini sekizinci boyut olarak kabul eder. Klasik görünüm bunu yedinci boyutta içerir.

BIM modeli, BIM sürecinin temel odak noktasıdır ve tüm boyutları kapsar. Bir 3D model olarak başlar ve birkaç detayın entegrasyonu ile tüm planlama ve yürütme faaliyetlerinin merkezi haline gelir. Parametrik yapı modeli, çeşitli bilgi ve niteliklerle gelişir ve tüm paydaşlar tarafından kullanılır ve genişletilir.

ELITECAD Architecture, en son standartlara ve en iyi uygulamalara dayalı sezgisel BIM modellerinin oluşturulmasına olanak tanır. BIM acemisinden profesyoneline kadar kullanıcılarımız, verimli bina modelleme için akıllı planlama araçlarını ve BIM sürecinde detaylandırma ve işbirliği için sayısız olasılıkları takdir ediyor.

buildingSmart

BuildingSMART girişimi, bina ve inşaat sektörü için planlama, yürütme ve yönetim süreçlerini optimize etmek için standart bir yaklaşım oluşturmak için başlatıldı. Bu girişim bağlamında IFC, BIM projeleri ve bunlara karşılık gelen bina modelleri için açık bir standart olarak öne çıkmıştır. BuildingSMART, ulusal düzeyde uluslararası hedefleri destekleyen ulusal bölümlerde düzenlenmiştir.

BuildingSMART'ın arkasında kim var?
Üniversiteler, planlama ofisleri, inşaat şirketleri, mühendislik şirketleri, inşaat yan sanayi, inşaat hizmetleri, bina yöneticileri, ticaret kuruluşları, emlak şirketleri ve yazılım şirketleri.

XEOMETRIC, BuildingSMART'ın Almanca bölümünün bir üyesidir ve elbette ELITECAD'e entegre edilen açık veri standartlarının sürekli geliştirilmesinde aktif olarak yer almaktadır.

openBIM ile BIM projelerinde açık veri alışverişi

BuildingSMART girişimi, kendisini "openBIM'in uluslararası evi" olarak kabul ettirdi. Açık standartlara ve iş akışlarına dayalı binaların planlanması, inşası ve işletilmesinde işbirliği için evrensel yönergelerin kökü olarak görülebilir. openBIM, BIM projeleri için satıcıdan bağımsız bir metodolojidir. Paydaşlar ve proje katılımcıları aynı yazılımı kullanmaya zorlanmaz. Bunun yerine veriler ve bilgiler açık bir standarda göre işlenir ve değiştirilir (IFC ile karşılaştırın). Bunun tersi kapalıBIM olacaktır.

openBIM'in tüm tanımı, BuildingSMART'ın uluslararası web sitesinde bulunabilir. XEOMETRIC'in felsefesi, desteklenen standartlar ve iş akışları aracılığıyla ELITECAD Mimarisine yansıtılan BuildingSMART hedefleriyle güçlü bir şekilde uyumludur.

IFC - Endüstri Temelli Sınıflandırma

Merkezi BIM modellerindeki işbirliklerinin temeli, tüm proje katılımcıları tarafından kullanılabilen ve uygulanabilen ortak bir veri formatıdır. Bu amaçla, satıcıdan bağımsız format IFC oluşturulmuştur. IFC standardı ISO 16739 kapsamında tescil edilmiştir. IFC, BIM sürecinde bina modellerinin dijital olarak tanımlanması için bina ve inşaat endüstrisinde açık bir standarttır. IFC arayüzü, yüksek kaliteli, parametrik veri alışverişini garanti ettiği için veri alışverişi için bir temel olarak kendini kanıtlamıştır. Pratikte, BIM projelerinin parametrik veri alışverişi şu anda IFC 2x3 ve IFC 4 temelinde gerçekleştirilmektedir. Mantıksal yapı katmanları (binalar, kat, duvar, açıklıklar, pencereler), ilgili özellikler ve isteğe bağlı geometri haritalanmıştır. Kesin model bilgileri, nitelikler ve tanımlamalar bu nedenle tüm uzman planlayıcılar ve operatörler için yüksek kalitede mevcuttur.

ELITECAD Architecture'ın mevcut sürümü, içe ve dışa aktarma için ek seçeneklerle en son IFC4 arayüzünü destekler. Ayrıca, kullanıcılar, openBIM standartlarına göre sayısız önceden tanımlanmış öznitelik ve özellik seti kullanma veya özel öznitelikler tanımlama olanağına sahiptir.
Bize Ulaşın
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı olabiliriz?
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram